Listopad 2011

Adventní koncert v Loučné Hoře

27. listopadu 2011 v 19:45 | Ema |  Moje foto s komentářem
Dřevěný barokní kostelík sv. Jiří v Loučné hoře se opět adventně rozezněl. Včera v podvečer zde vystoupili houslisté Kateřina Pařízková a David Kalista, členové orchestru Státní opery Praha. Vyslechli jsme krásné hudební kousky z období baroka, známé operní melodie a nakonec jsme si všichni zazpívali krásné vánoční koledy.
Přiznám se, že jsem tentokrát moc nefotila. Ono to ani moc dobře nešlo. Během koncertu se mi to zdálo nevhodné a o přestávce tam zase nebyli účinkující.
Snímeček kostelíka a zvonice jsem pořídila vloni.


Další tři snímečky jsem si vypůjčila od pana Š., který dokumentuje všechny ročníky adventních koncertů (více jeho snímečků z koncertu najdete ZDE).
Při každém adventním koncertu je možné zakoupit si ve stánku před vchodem něco na zahřátí - čaj, svařáčka, ... i něco pro mlsné jazýčky - rozinky v rumu, sušené švestky ve slivovici, ... S vyplazeným jazykem

A toto je pohled z kúru na interiér kostelíka. Bývá vyzdoben velmi jednoduše, ale vkusně. Nenechte se zmást, na koncertech bývá plno.

Účinkujicí houslisté Kateřina Pařízková a David Kalista.

Letošní dekorace se nese v duchu háčkované krásy. Na snímečku se mi podařilo zachytit autorku bílých ozdůbek.

Zlaté háčkované vločky, černé vyřezávané svícny.

Velký adventní věnec a zapálená první svíčka.

Koncerty se v kostelíku konají na jeho podporu a renovaci. Jde o vzácnou barokní stavbu. V minulosti byl z výtěžků opraven kúr, nyní se renovují vzácné kostelní varhany. Do kostelíka by se měly vrátit už v příštím roce.

Koncert jsem si báááječně užila. Ale i přes to, že jsem byla docela nabalená a pořadatelé rozdávají deky na přkrytí, ke konci koncertu už se do mě začínala dávat zima. Doma jsem si uvařila čajík a "okořenila" ho stopičkou slivovice pro lepší účinek.Mrkající Smějící se

A toto je náš letošní adventní svícen. Je dílem naší Elišky.Usmívající se

Všem vám přeji krásný a pohodový adventní čas. Usmívající se

Háčkovaná dekorace

26. listopadu 2011 v 0:08 | Ema |  Ruční práce a tvoření
Moc se mi líbily háčkované vánoční koule a u Páji na blogu jsem našla návod, jak je vyrobit. Tímto jí za návod moc děkuji.Usmívající se
Takto jsem koule vypínala já. Jsou háčkované z Kordonetu č. 50.


Ze stejné příze je uháčkovaný i malý zvoneček. Dečka je háčkovaná z Perlovky a předlohu jsem objevila ve starém časopisu Ateliér květen. A ten roztomilý svícínek je dáreček od moji kamarádky Oly.

Všem vám přeji krásný a pohodový první adventní víkend! Usmívající se

Švýcarské sýrové řezy

22. listopadu 2011 v 23:22 | Ema |  Recepty, mňamky
Před pár dny jsme slavili manželovy narozky. A protože neslavíme jen v kruhu rodinném, ale i s přáteli a kamarády, chtěla jsem se trochu vytáhnout. Šnečky z listového těsta, vaječnou tlačenku, mortadelu, slané koláčky, sýrové kuličky, šunkové závitky s křenem, ... to jsme už odchutnali. Pátrala jsem na netu, co nového, neokoukaného bych uchystala. A našla jsem báááječný recept i s fotonávodem na švýcarské sýrové řezy. Trochu jsem zaexperimentovala a dělala jsem tři varianty. První jsem promazala pomazánkovým máslem bez příchutě a použila uzenou cihlu. Druhou jsem promazala pomazánkovým máslem s příchutí křenu a třetí pomazánkovým máslem s příchutí papriky, kterou jsem trochu zvýraznila přidáním pálivé papriky.
A takto vypadal výsledek.
Dobrou chuť! Usmívající se

Limonádový Joe

20. listopadu 2011 v 18:35 | Ema |  Moje foto s komentářem
Tento týden jsme dostali do schránky pozvánku na hudební komedii Jiřího Brdečky Limonádový Joe. Dnes k nám tedy zavítal Divadelní spolek Jirásek z Nového Bydžova. Představení se uskutečnilo v nově zrekonstruovaném sále místní sokolovny. Sešla se nás tam sice hrstka diváků, což je pro naší obec typické! Zamračený Ale představení stálo za viděni.
Přiznám se, že i já jsem váhala, jestli mám jít. Z rodiny se mnou nikdo jít nechtěl, a ani mně se moc nechtělo. Pak jsem si ale uvědomila, že když organizujeme něco my, kulturní komise, také je nám malá účast nepříjemná. A tak jsem vyrazila "dělat dav".
Vzhledem k tomu, že se nehodí během představení fotit, dovolila jsem si použít několik snímečků z oficiálních stránek společnosti Jirásek. Víc snímečků i něco o divadelní společnosti Jirásek najdete ZDE
Tornádo Lou a Doug Badman

Tornádo Lou v odvážném kostýmu Překvapený Usmívající se a Joe

Limonádový Joe je opravdu fešák, že, děvčata? Mrkající Usmívající se

Limonádový Joe s Winnifred

Barové dámy

Přeji vám pěkný nedělní večer. Usmívající se

Počasí se umoudřilo?

17. listopadu 2011 v 18:23 | Ema |  Moje foto s komentářem
V minulém článku jsem si postěžovala na mlhavé počasí a žalovala na sluníčko, které jsme už několik dní neviděli. A hned druhý den byl u nás krásný sluníčkový den.Smějící se Neodolala jsem, vzala foťák a Filipa a vyrazila jsem na vycházku.
A tady je pár snímečků.
V přírodě v tomto období převládá barva hnědá a spousta jejich odstínů.

Na některých místech se držela jinovatka a námraza.

Tam, kde ji sluníčko rozpustilo, tvořily se větší či menší kapičky.Došli jsme k rybníku za Medřičí. Rybáři zde mají nainstalované plašící zařízení, které vydává rány jako z dělobuchu. Ale labutím ani kormoránům to evidentně nevalo. V klidu si tu pluli a poletovali.


Z vycházky jsem se vrátila přece jen trochu vystydlá, takže pečený čajík přišel docela vhod.

Večer opět padla hustá mlha a dnes u nás byl typický inverzní den. Zamračený

Mlha a chlad

15. listopadu 2011 v 17:39 | Ema |  Moje foto s komentářem
Když jsem dnes nakoukla na blog k Jarušce (http://tichaposta.blog.cz/) a viděla ty krásně sluníčkové snímečky a přečetla si, že u nich je sluníčkově už 4. den, nedalo mi to, abych se "nepochlubila", jaké počasí panuje v těchto dnech u nás.
U nás je pravé podzimní! Mlha po celý den, teploměr nevyšplhá nad nulu, na silnicích to klouže, chlad zalézá pod kabát, ... Počasí, že by psa nevyhnal!Zamračený
Mlha všude, kam se podíváš.

Namrzlá mlha na stromech,

na květech,


na odkvetlém ibišku.

Brrr! Jdu si uvařit pečený čaj.Usmívající se

Růžičky z listů a šustí

14. listopadu 2011 v 16:25 | Ema |  Ruční práce a tvoření
I letos jsem se pustila do výroby růžiček z listí. Z vycházky jsem si přinesla listy přísavníku a vytvořila si takovouhle kytičku růžiček. Návod na jejich výrobu najdete ZDE. Autorce videa děkuji za inspiraci a návod.

Vloni jsem se marně potýkala s výrobou růžiček podle Ivči (návod ZDE v komentářích nebo fotonávod u Květušky). Letos mi to opět nedalo a zkoušela jsem a zkoušela, až se nakonec zadařilo.
U Květušky jsem tyto růžičky viděla vyrobené z kukuřičného šustí. Před pár dny jsem vešla do kotelny a mé srdéčko zaplesalo. Stál tam kbelík plný šustí určeného ke spálení. Neváhala jsem a hned jsem začala s motáním růžiček. A toto je výsledek přizdobený mahonem. Dlouho mi ale parádu nedělaly. Přijela ségra a odvezla si je. No co, udělám si jiné!Smějící se

A tuto kytičku jsem vyráběla na přání pro kolegyni.

Tolstolobik na zelenině

10. listopadu 2011 v 19:23 | Ema |  Recepty, mňamky
Manžel, jako aktivní člen klubu rybářů, přinesl z výlovu samozřejmě výslužku. Pěkného tolstolobika. A jako správný rybář umí ryby připravit. Do této činnosti já se mu nemontuji. Od zabití až po konečnou úpravu (a samozřejmě konzumaci Smějící se) to bývá v jeho režiji. Na mě už potom zbyde jen všechno po něm uklidit, dát do pořádku byt (nejen kuchyň).
A tady je receptík na tolstolobika (či jakoukoliv jinou rybu) na zelenině.
Porce ryby nasolíme a posypeme kořením na ryby. Zeleninu - cibuli, rajčata, papriku, mrkev, malou cuketu, pór, ... u nás je samozřejmostí i jablko - očistíme a nakrájíme na kousky. Na dno pekáčku rozložíme dva tři plátky másla, část zeleniny, porce ryby. Zasypeme zbytkem zeleniny, přidáme nasekanou kudrnku, kousíček nasekané celerové natě. Mírně osolíme, podlijeme trochou vody nebo piva, přiklopíme pekáčkem - dušákem nebo zakryjeme alobalem a dáme péct do vyhřáté trouby. Pečeme na 180°C.

Po 30 - 40 minutách vyndáme z trouby a můžeme servírovat. S vařeným bramborem, u nás jedině s chlebem.S vyplazeným jazykem

Přeji vám dobrou chuť a pozor na kostičky! Usmívající se

Nedělní procházka

8. listopadu 2011 v 20:41 | Ema |  Moje foto s komentářem
V neděli, protože bylo mnohem mnohem pěknější počasí, svítilo krásně sluníčko, vydali jsme se k Šefaráku opět. Bylo tam živo, jako předešlý den. Rybáři tu pilně pracovali na úklidu po výlovu a na dolovení.Dlouho jsme se u rybníka nezdrželi. Měli tam dva "pomocníky" - dva statné rotvajlery. Nemuseli by si s Filipem padnout do oka. Raději jsme pokračovali dál po louce k bývalé Veselačce. Na loce jsem viděla něco, co jsem už dlooouho neviděla. Nějaká maminka tam s malým chlapečkem pouštěli draka.

Došli jsme za tyhle topoly, které vypadají jako svíčka. Neopadané listí na vršcích mi připomíná plamínek svíčky.

Jak na našich toulkách málokdy někoho potkáme, tentokrát se cesta netrhla. Musela jsem mít Filipa na vodítku a to pro něho, ani pro mě není ten správný požitek. On nemůže pobíhat, šmejdit a hrabat, já nemůžu v klidu fotit. Tak jsme 'obrátili koně' a vrátili se domů.

Výlov Šefaráku

7. listopadu 2011 v 17:22 | Ema |  Moje foto s komentářem
V sobotu se na rybníku Šefarák uskutečnil výlov ryb. Bohužel, měla jsem doma napilno, tak jsem se tam zašla mrknout až odpoledne. Počasí bylo sice zamračené inverzní oblačností, ale bylo docela teplo. Přestože bylo už odpoledne a hlavní nápor už dávno opadl, bylo u rybníka živo. Rybáři běhali se sítěmi, děvčata ve stánku chystala a podávala občerstvení. Podávaly se rybí speciality - kapr po mlynářsku, kapr na zelenině a klasický "trojobal". Kromě rybích spicialit zájemci mohli ochutnat skopový guláš. Kdo měl zájem, mohl si koupit čerstvě slovenou rybu. Méně otrlí si mohli nechat rybu zabít a vykuchat.
Víc snímečků jsem bohužel nepořídila. Ale můžete mrknout ZDE, na snímečky pana Š.

Ryze podzimní focení

4. listopadu 2011 v 23:40 | Ema |  Moje foto s komentářem
Počasí je u nás tak na střídačku. Jeden den je docela hezky, druhý den inverze. Samozřejmě, když je hezky, mám doma jako naschvál napilno a odpoledne frčím do rachoty. Abych alespoň na chvíli vyběhla ven, musela jsem vzít za vděk inverzním počasím. Filipovi to nevadilo, ten lítal po louce, hrabal, šmejdil. A já nafotila pár ryze podzimních snímečků.
Inverzní obloha, zoraná pole, vybarvené listí, ...

Mlýnským náhonem teče jen málo vody. Potůček se klikatí mezi napadaným topolovým listím.

Pošmourné snímečky oživí alespoň sluníčkově vybarvené listy.

Kombinace červené a žluté k podzimu patří.

Rostou i houby.

Pod břehem václavky

a tady dokonce jedna přes druhou.

Listí, listy, lístečky, ....
Přeji vám všem krásný a pohodový víkend. Usmívající se

Na hřbitově

1. listopadu 2011 v 12:22 | Ema |  Moje foto s komentářem
Nikdy jsem na místním hřbitově nefotila, ale letos jsem si vyfotila něco pro inspiraci.

Tenhle hrob je vždy vkusně upravený a mooooc se mi líbí věnečky. Pani T. je šikovná. Jen ta fólie trochu kazí dojem.

A nakonec přidávám dva staré hroby. Líbí se mi ty sochy. Bohužel se stále stávají terčem zlodějů a vandalů!! Zamračený


Víc už jsem nestihla, protože se šeřilo.