close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Září 2012

Bílé volavky

30. září 2012 v 17:08 | Ema |  Ptáci
O volavkách jsem tu už nějaké článečky se snímečky měla. K rybníku na Medřičí jsem chodila pozorovat volavku bílou. Ale už jsem ji tam dlouho neviděla. Myslelal jsem si, že se odstěhovala, když na rybníku měli rybáři nainstalovaný plašič. Volavky teď vídám spíš na lukách. Ty popelavé. Ale nedávno jsem viděla opět i bílou. A jaké bylo moje překvapení, když jsem pak uviděla hned 4 najednou. Vzhledem k tomu, že volavka bílá se na území České republiky objevuje vzácně, dle vyhlášky 395/1992 Sb. jde v současné době v Česku o kriticky ohrožený a přísně chráněný druh, zaradovala jsem se, že z jedné už jsou 4.
Takhle jsem vyfotila volavku u rybníka předloni

A tohle jsou snímečky z poslední dobyPřeji vám pohodový zbytek nědělního odpoledne. Usmívající se

Dekorace

25. září 2012 v 11:38 | Ema |  Ruční práce a tvoření
Z vycházek jsem si přinesla nejen bezinky na likér a houby, ale také pár větviček a podzimních plodů na podzimní dekoraci. A tohle z toho vzniklo.

Z dovolené jsem si přivezla tohoto krasavce. Koupila jsem ho na dožinkovém jarmarku v Kroměříži.

Poznáte, z čeho je vyrobený? Usmívající se

Pavoučci

23. září 2012 v 20:33 | Ema |  Hmyzáčci
Už jste na mém blogu viděli ledasjaké hmyzáčky, ale pavoučky jsem tu myslím ještě neměla. Dneska jsem probírala snímečky a pár pavoučků jsem objevila.
Křížák

Křížák s kořistí

Detail

Opět s kořistíPavoučí propletenec

A ještě jeden pavouček.

Třeba některý nese štěstí nebo peníze. Mrkající Usmívající se

ZOO Lešná u Zlína 2012

20. září 2012 v 21:59 | Ema |  Toulky po naší vlasti
Slíbila jsem článeček z "odpočinkového výletu" do námi oblíbené ZOO. Tou je ZOO Lešná u Zlína. Už jsem o ní psala na začátku mé "blogové kariéry".
ZOO Lešná (v odkaze najdete informace o zvířatech, zámku, zámeckém parku, expozicích, ...) je nejnavštěvovanější ZOO na Moravě (druhou nejnavštěvovnější v ČR) a patří k nejkrásnějším místům Moravy. Jsou zde k vidění zvířata všech kontinentů, která zde žijí ve zdařilých napodobeninách jejich původního prostředí. Některé výběhy a voliéry jsou volně průchozí. Součástí ZOO je nádherný zámek a rozsáhlý, 200 let starý anglický park se vzácnými dřevinami. Pár mých starších snímečků najdete ZDE.
Nebyli jsme tu asi 3 roky a byli jsme velmi mile překvapeni, kolik toho tu přibylo, jak se ZOO rozrůstá, kolik přibylo nových expozic a zvířat, jak velký a pestrý je odpočinkový a občerstvovací kout.
Expozice Etiopie I.

Nosorožec

Dželada hnědá

Ohrožený druh nesyt bílý

Malý plameňák narozený 4. 8. 2012

Papoušek ara v jedné z průchozích voliér.

Panda červená

Malinká a neposedná opička kotul veverkovitý.

Ségře se podařilo na pár vteřin si podržet lemura katu.

V tropické hale Yucatan.

Zámek

Původně to měl být odpočinkový výlet, aby si naše rozbolavělé nohy odpočinuly po náročném výstupu na Lysou horu. Ale odpočinkový byl jen naoko. V areálu jsme nakonec strávili téměř 5 hodin.MrkajícíSmějící se

Houby a bezinky

17. září 2012 v 18:46 | Ema |  Recepty, mňamky
Minule jsem sice slíbila povídání o našem "odpočinkovém výletě", ale ....... Oli tak vychválila svůj bezinkový likér, že jsem se rozhodla jej vyzkoušet. Takže jsem vyrazila na bezinky. Docela mě zarazilo, jak je obtížné najít a natrhat požadované množství bezinek. Na jaře to vypadá, kolik je všude kolem čeného bezu, ale pochodila jsem "lán světa", než jsem objevila něco kloudného. Buď byly ještě nezralé, ozobané, vysoko nebo úplně seschlé. Ale nakonec jsem toho natrhala ve dvou dnech na 2 dávky. Udělala jsem asi 5 l mňamkového likérku.

Tak nazdraví!Smějící se
A nebojte se, rumík, který tam přijde, pančovaný není. Už jsme chutnali a žijeme i vidíme.Mrkající

No, a jak jsem tak šmejdila a hledala bezinky, našla jsem místečko, kde rostlo hafo hub. Takže k bezinkám jsem ještě přinesla takovou "nadílku".

Pošmákli jsem si na houbové polévce, smaženici a ještě zbylo na zavaření.

Lysá hora

12. září 2012 v 16:47 | Ema |  Toulky po naší vlasti
Včera jsem jukla, co nového u Marušky - Fukčárinky a vykoukl na mě článeček a snímečky z výletu na Lysou horu. Také jsme o naší dovolené zdolali tento vrchol .
Lysá hora (1323 m n. m.) - nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Těšínska a bývalá nejvyšší hora Protektorátu Čechy a Morava (přestože leží ve Slezsku). Leží na rozhraní obcí Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Na holém (lysém) vrcholu se nachází charakteristický telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat.
Lysá hora je vlivem nadmořské výšky přesahující 1300 m n. m. jedním z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v České republice. Průměrná roční teplota (1961-1990) činí 2,6 °C. V nejchladnějším lednu je průměrná teplota -6,2 °C a v nejteplejším červenci 11,3 °C. Nejdeštivější je červenec (196,8 mm) a nejsušší březen (76,8 mm). Lysá hora je velmi bohatá na sníh. V březnu kulminuje sněhová pokrývka a obvykle přesahuje 2 m. Sněhová pokrývka se zde vyskytuje každoročně od října do května. Sněžení se může objevit i v červenci a srpnu. .... Tolik pár zajímavostí čerpaných z Wikipedie. A malá perlička - pár dešťových kapek skropilo při sestupu z vrcholu i nás, přetože jinak bylo celkem pěkně.
My zvolili k výstupu cestu z Visalají. Jak jsem se dočetla na netu, měl by to být nejméně náročný výstup. Já ale takový pocit neměla. Pravda, nezvolili jsme výstup po asfaltové cestě, ale po červeně značené trase. První polovina cesty byla v pohodě. Pak jsme se trmáceli po kamenité cestě, která víc připomínala vyschlé řečiště. No co budu povídat, měla jsem toho "plné kecky".S vyplazeným jazykemJsem zvyklá na pohyb, ale moje plíce nějak stávkovaly. Zvyklé z práce na všelijaké výpary z gumových směsí, horský vzduch jim evidentně nedělal dobře. Manžel dokonce projevil obavu, zda "to se mnou nesekne". Ale raději jsem se neptala, jestli se bál o mě nebo o sebe, aby mě nemusel vláčet cestou necestou na hrbu.Mrkající Smějící se
Stoupáme kamenitou cestou

Cestou si fotím hořce

a jestřábník oranžový.

Na vrchol je to už jen kousek

Vrcholová mohyla s výškovým bodem a pod ním hladící bod

Výhledy z vrcholu


Dominanta Lysé hory - radiotelekomunikační věž (78 m), hydrometeorologická stanice a teploměr ukazující 23°C.

Tak daleko jsme byli a k autu to máme ještě asi 1 km.

Na závěr výřez z informační tabule na vrcholu hory.

Další den jsme si udělali "odpočinkový výlet" do naší oblíbené ZOO. Ale o tom až příště.Usmívající se

Šternberk

6. září 2012 v 16:37 | Ema |  Toulky po naší vlasti
Vracím se k našemu dovolenkovému putování. Poté, co jsme opustili hrad Sovinec, vydali jsme se ke Šternberku. V plánu byla prohlídka města, hradu a kláštera. Jenže na Sovinci měli pěkný program (kejklíři, šermíři, jarmark, ....), který nás zdržel natolik, že hrad i klášter ve Šternberku jsme mohli obdivovat jen z venku.
Původně gotický hrad založil ve 2. polovině 13. století Zdeslav ze Šternberka. Za třicetileté války byl však těžce poškozen a zkázu dokonal požár v roce 1678. Na konci 17. století získali Šternberk Liechtensteinové, kteří jej v roce 1886 nechali v romantickém duchu přestavět podle projektu architekta K. Kaisera. Takřka zříceninu proměnil na reprezentativní sídlo, kde mohli Liechtenštejnové prezentovat své bohaté umělecké a lovecké sbírky.

V interiérech je pozoruhodná sbírka středoevropského gotického sochařství a malířství v hradní kapli, soubor renesančních kachlových kamen a kožených tapet. Tolik z oficiálních stránek hradu. Interiér jsem ofotila z poutače u hradní brány.

Chrám Zvěstování Panny Marie - kostel je 65 m dlouhý, výška chrámové lodi je 30 m. Věže jsou vysoké 60 m.


Náměstí pod kostelem bylo v r. 1719 ozdobeno mariánským sloupem, který nechal postavit kníže Josef z Lichtenštejna na pamět zachránění města před poslední morovou epidemií v letech 1715 - 1716.
Víc jsem toho nafotit nemohla. Došla mi baterie. Do města bychom se ale rádi vrátili. Prohlídka hradu, a hlavně bývalého augustiánského kláštera by mohla být velmi zajímavá.


Hlasování v projektu Výhled z okna, do kterého jsem zaslala také svůj snímeček, probíhá ZDE. Najdete tam všechny soutěžní snímečky. Hlasovat můžete do neděle 9. 9. 2012 a vyhlášení absolutního vítěze proběhne 10. 9. 2012. Tak nás (Jarušku, Květušku, Hanku, Babetku, ...) můžete podpořit. Děkujeme.Usmívající se

Blanokřídlí a dvoukřídlí

2. září 2012 v 23:14 | Ema |  Hmyzáčci
Dnešním dnem mi skončila dovolená a zítra hurá do rachoty. Zbytek dovolené jsem ale nechtěla trávit jen pendlováním mezi praním, žehlením, úklidem, vařením, zahradou, ....Chodila jsem s Filďasem na vycházky po lukách a k rybníkům, abych užila i trochu sluníčka a pohody. A zase jsem fotila hlavně hmyzáčky.
Třeba lumka (blanokřídlí),


vrtuli (dvoukřídlí),


temnatky běžné (dvoukřídlí),

pilatku vrbovou (blanokřídlí), ale u ní si vůbec nejsem jistá, zda jsem ji určila správně,

či drvohlodku rezavou (dvoukřídlí).

Doufám, že se mi podařilo hmyzáčky určit správně.

Všem vám přeji pěkný a pohodový první pracovní týden v novém měsíci.Usmívající se