close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Listopad 2012

Dárečky

30. listopadu 2012 v 21:47 | Ema |  Ruční práce a tvoření
Človíček, kterému jsou určeny tyto dárečky, ke mně na blog nechodí, můžu je tu směle ukázat. Tím človíčkem je moje báááječná ségra.
Při poslední návštěvě u nás se jí líbily mé háčkované listy a dáreček k svátku byl jasný. Letos už jsou sice pasé, ale příští podzim se budou hodit.

A tenhle malý vyšívaný ubrus je jeden z restíků, které se mi podařilo dokončit. Pod vánočním stromkem ho měla najít už předloni.

Přeji vám krásnou a pohodovou první adventní neděli.Usmívající se Usmívající se

Požehnání sochy sv. Jana Nepomuckého

28. listopadu 2012 v 18:32 | Ema |  Moje foto s komentářem
V sobotu se v naší obci konala malá slavnost. Do parku Na Hradčanech byla po renovaci vrácena socha sv. Jana Nepomuckého. Finanční prostředky poskytl obecní úřad, evropský fond a soukromá osoba. Na renovaci sochy se podílela akademická sochařka paní Štěpánková z hořické sochařské a kamenické školy. Aktu požehnání se ujal novobydžovský děkan Mgr. Ing. Ĺubor Schlossár. Akci pořádal Okrašlovací spolek Smidarska.
Socha PŘED renovací byla již značně poškozená, dokonce jí některé části chyběly.

Socha PO renovaci svítí novotou.

Úvodního slova se ujal člen okrašlovacího spolku pan učitel Vilda Zábranský

Pár slov o renovaci sochy řekla i paní sochařka Štěpánková

A pak už došlo na samotný akt požehnání, kterého se ujal pan děkan Schlossár.A závěrem přípitek sektem.

Některé snímečky jsem si vypůjčila od pana Š. Více jeho snímečků z akce najdete ZDE.

Neodolala jsem

26. listopadu 2012 v 14:38 | Ema |  Ptáci
Už jsem začala i já s přikrmováním ptáčků. I když zatím jen velmi střídmě. Ani odborníci se totiž nemohou shodnout, zda přikrmovat či ne. Podle některých by se krmením nemělo zasahovat do přírodního procesu, protože by měli přežít vždy jen ti nejsilnější. Další se domnívají, že přikrmováním se ptáci odnaučí hledat si potravu sami, a když s přikrmováním skončíme, neumí se o sebe postarat. Jiní odborníci tvrdí, že člověk se už postaral v tak vysoké míře o redukci živočišných druhů, že by se měl snažit alespoň něco napravit. A proto je prý důležité ptáčky v zimě přikrmovat. Sestříhané anglické trávníky a upravené zahrady ošetřené postřiky ptáčkům moc nesvědčí, nedokáží si udělat dostatek tukových zásob na zimu. Takže já říkám přikrmovat, ale rozumně. Něco jiného je, pokud bydlíme v zástavbě, kde pípálci nemají tolik přirozeného papání. A něco jiného je, když bydlíme na okraji obce, kde se za zahradou rozprostírají louky a pole. Ptáčci si tak stále mohou najít hmyzáčky, semínka či bobule.
Až ale přijde ta pravá zima, vše pokryje led a sníh, pak nemůžeme nechat ty malé tvorečky bez pomoci. Koho a čím krmit? Jablky a bobulemi se zavděčíme především kosům a kvíčalám. Vhodné jsou plody hlohu, jeřabin, rakytníku či svídy. Semena obilovin a plevelů mají obzvlášť rádi vrabci, pěnkavy, strnadi, dlaskové, zvonci, hýli, čížci i kosi. Lůj, tuk, olejnatá semena připravíme sýkorkám koňadrám, modřinkám, parukářkám, ale i brhlíkům či šoupálkovi. Tuk se hodí i pro strakapouda. Vyskytují-li se u nás dravci, můžeme je přikrmovat kousky masa a vnitřností. "Míchanici" můžeme vylepšit strouhanou mrkví, tvarohem, mletým masem, nadrobeným suchým pečivem. Všem ptáčkům se určitě zavděčíme, pokud dáme vedle potravy do misky vlažnou vodu. Kromě hledání potravy musí totiž často řešit i nedostatek vody.
K nám na okenní krmítko zatím přilétají sýkorky, ovšem v hojném počtu.

A přiletěl i brhlík.

Věděli jste, že ptáci vydrží bez jídla maximálně 16 hodin?


Děvčata, chci se vám všem omluvit, že se tentokrát nezapojím do "jedenáctky". Ale všem vám moc děkuji, že jste si na mě vzpomněly.

Zrcadlení a houbičky

23. listopadu 2012 v 19:57 | Ema |  Moje foto s komentářem
Během úterní vycházky k rybníkům jsem také trochu fotila zrcadlení.A vyfotila jsem i pár houbiček.
Poslední václavka (a kolem spousta sedmikrásek).

Po dloooohé době jsem viděla i žampión

Choroš na spadlé topolové větvi mi připomíná kytičku nebo dortík.

Přeji vám krásný a pohodový víkend.Usmívající se Usmívající se

Nestačila jsem se divit!

22. listopadu 2012 v 21:14 | Ema |  Moje foto s komentářem
Včera jsem měla cestu do Hradce Králové. Nejezdím tam často, město je od nás vzdálené asi 35 km.
Pořídila jsem pár vánočních dárečků, přikoupila nějaké zdobení na adventní a vánoční dekoraci a načerpala trochu inspirace. Všude mají spoustu zdobení, přízdob, ozdobiček, svíčiček,…. Zkrátka lákadel.


Hlavně jsem se ale nestačila divit cenám!! Málem jsem padla do mdlob, když jsem v jednom marketu uviděla cenu těchto krmítek stlučených z březových klacíků. Cenovka pod těmi ve spodním regálku hlásala cenu 359, - korun!!Překvapený Usmívající se

Přeji vám pohodový večer a pádím tvořit dárečky.Usmívající se Usmívající se

Mám dovolenou

20. listopadu 2012 v 18:27 | Ema |  Moje foto s komentářem

Mám tento týden dovolenou. Sice jsem si ji takhle tak úplně nenaplánovala, ale šéf měl nějakou rozbouřenou náladu a dovču mi přesunul na tento týden. Nevadí. Pokud bude celý týden počasí jako dnes - sluníčko, relativně teplíčko, budu spokojená. Okna mám umytá, na pečení je ještě čas, ale uklízet, chystat se na advent a Vánoce, poohlížet se po dárečcích a i něco vlastnoručně vyrobit můžu klidně už nyní.
Dnes jsem ale vyrazila s Filďasem na dlouhou vycházku. Toulali jsme se kolem rybníku Šefarák, zašli ke splávku a došli až k rybníku za Medřičí.
U Šefaráku jsem vyfotila žlunu. Byla ale moc daleko a než jsem stihla kousek popojít, byla zase pryč. Tak alespoň takhle nepovedeně, nekvalitně a malinkatě.


U splávku jsme dlouho nebyli. V létě se tam nedá dojít.

Přístup k němu je zarostlý. Ze strany od železničního náspu je to úplně neprostupné.

Náhon obtéká rybník za Medřičí a přivádí vodu na splávek. Okraj lemuje spadané javorové listí.

U rybníka za Medřičí je opět v provozu plašící zařízení. Rybáři plaší kormorány a volavky, aby jim neškodili na malých rybkách. A že jich tu je. Dnes se vyhřívaly u břehu.

Šípková větvička nad vodou.

Na jaře se asi nedostanu k sasankám a dymnivkám. Lávečka přes náhon je dost nestabilní, stará vrba je rozlomená.

Kousek rybníku s břízkami.

Les za zámkem v Chotělicích. Zlatavě hnědé modříny se zelenými smrky a borovicemi.

Vycházka trvala přes 2 hodiny. Filip se vyběhal, zahrabošil si a já si přinesla kousek mechu na dekoraci a pár kuliček hlohu a šípků pro zpestření míchanice ptáčkům do krmítka. Ale ještě nepřikrmuji.

Recyklace

12. listopadu 2012 v 13:10 | Ema |  Ruční práce a tvoření
Včera jsem šmejdila po netu a hledala nějaké vánoční nápady, inspiraci, návody. Na jednom albu jsem objevila nápady na recyklaci . Pár snímečků posílám jako malou inspiraci, nápad.vločky ze dna PETek


držák na skleničky ze starých hrábí

Snad jsem vás alespoň trochu inspirovala, jak naložit se starými, "nepotřebnými" kousky.Usmívající se

Podzimní háčkování

9. listopadu 2012 v 18:11 | Ema |  Ruční práce a tvoření
Mimo každodenních povinností, které všechny dobře znáte, mě v posledních dnech zaměstnávalo tvořeníčko, které vám chci dneska ukázat.
U Janky mě zaujaly háčkované listy a zatoužila jsem si taky takové udělat. A takhle to dopadlo.

A pak mi pod rukama vyrostla tahle dýně.

A protože se advent a Vánoce přibližují mílovými kroky, začala jsem pracovat na doplnění vánoční dekorace.

Přeji vám pěkný a pohodový podzimní víkendík. Usmívající se

Dekorace ze zbytků

6. listopadu 2012 v 15:13 | Ema |  Ruční práce a tvoření
Od dušičkového tvoření mi zbylo trochu materiálu, tak jsem ještě napíchala pár větviček do mísy na venkovní zídku ke vchodovýcm dveřím

a vyměnila dekoraci v košíčku.

Pohodové podzimní dníky vám všem přeji. Usmívající se

Foceno ve dvou dnech

3. listopadu 2012 v 19:15 | Ema |  Moje foto s komentářem
Minulou sobotu (27. 10.) také u nás dala o sobě vědět paní Zima. Takový výhled se nám naskytl při pohledu do zahrady v poledne.

A tento snímeček jsem fotila v 16.30 (ještě byl letní čas).

Den před tím, v pátek, jsem se byla s Filďasem projí u rybníka za Medřičí. Byl hezký, sluníčkový den a já pořídila tyhle snímečky.
Volavku jsem fotila celkem z blízka. Ale to jen díky tomu, že k nám byla otočená zády.

Houbičky na spadlém kmenu.

Květy slézu

Plody kaliny

Kněžovky mateřské

Že druhý den bude sněžit, tomu nic nenasvědčovalo.Usmívající se

Dušičkové věnečky

1. listopadu 2012 v 22:17 | Ema |  Ruční práce a tvoření
Děvčata, nejprve vám chci moc poděkovat za milé komentáře, které mi zde zanecháváte. Mám trochu hektické období a nestačím na vaše komentáře odpovídat. I když se mi nedaří psát komentáře k vašim článečkům, chodím si k vám potěšit oči i duši. Přemýšlšla jsem, jak dát znamení, že jsem u vás na blogu byla na návštěvě. Tak pokud uvidíte Usmívající se = byla jsem se tu pokochat, potěšit.

A tady pár snímečků tvoření, které mě také v poslední době zaměstnalo. Dušičkové věnečky jsem si naplánovala dělat v sobotu. Ale sníh tak trochu posunul mé plány. Ale nevadí, odbyla jsem dušičkové návštěvy a věnečky jsem "spáchala" v neděli.

Přeji vám všem krásné a pohodové podzimní dny. Usmívající se