Květen 2014

Jahůdky pro naše zdraví

28. května 2014 v 16:31 | Ema |  Recepty, mňamky
Je tu čas jahůdek a jahůdkového mlsání. Ale víte, jak a proč je pro nás mlsání jahůdek zdravé a přínosné?
Jsou bohaté na vitamíny A, B, C, E a obsahují spoustu minerálních látek, např. draslík, flór, fosfor, hořčík, vápník, ... . Podporují imunitu.
Zlepšují pleť, hydratují pokožku a zmírňují příznaky exému, příznivě léčí dokonce i akné. Působí rovněž jako dezinfekce na rány a bolístky.
Díky vysokému obsahu manganu bělí pihy a skvrny na kůži. Mangan je potřebný také pro krvetvorbu, zdravé tkáně, výživu mozku a nervů, a také pro krásu a zdraví kůže i vlasů.
Patří mezi ovoce s nejnižším obsahem kalorií, obsahují až 90% vody, jsou tedy výborné na udržení váhy nebo dokonce hubnutí.
Obsahují i přírodní kyseliny, které pomáhají v boji s ledvinovými a močovými kaménky.
Měli by je jíst vegetariáni, mají totiž hodně vitamínu C, který usnadňuje vstřebávání železa. Menší miska jahod se rovná zhruba denní dávce vitamínu C.
Jsou bohaté na kyselinu listovou a betakaroten, základní kámen pro syntézu vitamínu A, antioxidantu, který chrání zrak, dodává zdravé zbarvení pleti, podporuje regeneraci sliznic.
Mají v sobě draslík, který se doporučuje na snížení tlaku.
Obsahují dostatek tříslovin, které na sebe při průchodu trávicím traktem vážou toxické látky a odvádějí je ven. Zároveň snižují vznik všech infekcí v těle.
(info jsem čerpala z časopisu plného jahůdkových dobrůtek)

Miska čerstvých jahůdek z naší zahrádky

Rozmačkané jahůdky s cukrem schované pod vrstvou pribináčku L. Hrušky

Perník Rakovník se šlehačkou a jahůdkami
Recept na perník Rakovník: 3 vejce, 250 g cukru, 1 sklenička oleje, 2 lžíce kakaa, 2 lžíce marmelády, 0,5 l mléka, 500 g polohrubé mouky, necelý pr. do pečiva, 1 pr. do perníku.
Suroviny smícháme, těsto vylijeme na vymaštěný a vysypaný plech s vyšším okrajem a pečeme na 175°C.

Sousedka se se mnou podělila o krásnou rebarboru. Marmeládu jsem tedy nahradila rebarborou nakrájenou na drobné kousky.

Přeji vám dobrou chuť!S vyplazeným jazykemÚžasný


Na louce

26. května 2014 v 16:54 | Ema |  Hmyzáčci
V minulých článcích jsme se prošli po naší zahradě, nakoukli jsme do skleníka, dnes se projdeme po louce. Tam chodíme s Filipem moc rádi. On pobíhá, hraboší, já okukuji a fotím.
Ještě dopoledne stála na louce vysoká tráva.

Z květu na květ poletovali motýli. Podařilo se mi vyfotit perleťovce.

A na kopřivě si hověl skvrnopásník jilmový (= píďalka jilmová, velikost 30 - 38 mm).

Kněžovky je možné spatřit téměř na každém kroku

V rákosí na břehu řeky se povalovala skořápka. Jakýpak pípálek se z ní asi vyklubal?

A takhle vypadala luka odpoledne. Sedávám ráda večer na balkóně a nasávám tu nááádhernou vůni sena.

Přeji vám krásný a pohodový poslední májový týden.Úžasný



Čmeldové a včeličky na pažitce

23. května 2014 v 17:52 | Ema |  Hmyzáčci
Jak jsem tak chodila po zahradě, abych nafotila pár snímečků do minulého článku, nafotila jsem i květy pažitky. "Pásli" se na nich čmeldové a včeličky. Nafotit čmeldy nebylo vůbec snadné. Poletovali sem a tam, obraceli ke mně své chlupaté zadečky, ....


Včeličky pózovaly o poznání líp.



Pro potěchu oka jsem si do vázičky natrhala pár světlých a tmavých kvítků pažitky a k nim rožec plstnatý.
Věděli jste, že květy pažitky náááádherně voní?Usmívající se

Začínají se stahovat mraky, v dálce už bouří. Doufám, že se nepřižene nějaká čina a neponičí úrodu. Večer jedu na noční směnu, tak doufám, že nebude velká bouřka. To bych se fakt bála.Plačící

Přeji vám krásný a pohodový víkend. Mějte se famfárově.Úžasný



V zahradě

20. května 2014 v 20:19 | Ema |  Moje foto s komentářem
Počasí se umoudřilo, venku zavládlo sluníčkové počasí a tepoměr dnes šplhal k pětadvacítce. Můžeme se tedy procházet po naší zahradě.
Přivoníme si k šeříku.

Červená pivoňka pomalu odkvétá, ale brzo rozkvete růžová.

A ještě květ vistárie.

V plném květu jsou i jahůdky,

které pomalu začínají zrát.

Rybíz také slibuje dobrou úrodu.

Stejně tak borůvky.

Mezi cibulí se daří kopru.

Meduňka se krásně rozrostla. Obdarovány budou kolegyně i ségra.

Rajčátka máme nejen ve skleníku, ale i venku. Pod střechou u domu se jim vždycky dobře daří.

Pro tento týden meteorologové slibují sluníčkové počasí s letními teplotami, tak si ho užívejme plnými doušky.Usmívající se
Všem vám přeji krásné májové dny plné sluníčka, teplíčka a pohody.Úžasný



Ve skleníku

18. května 2014 v 18:58 | Ema |  Moje foto s komentářem
Obrázky z naší zahrady tu moc často nemívám, tak vás tam zvu. U nás je dnes chadno, nevlídno, každou chvíli poprchává. Nakoukneme tedy nejprve do skleníka. Tam na nás nebude ani foukat, ani pršet.
Salátové okurky. Nevzhledná, ale praktická a dostačující opora. Cena? Nula nula nic.Mrkající

Rajčátka už pěkně kvetou a rostou jako z vody.

Salátku už řežeme druhou várku. Roste pěkně mezi okurkama a rajčátky, než se rozrostou.

Stejně tak kedloubky už jsou pěkné. Na nich si pochutnává nejvíc Eliška.

Ovšem nejvíc se daří plevelu. Manžel říká, že to nemám s plevelením přehánět, protože udržuje vláhu.Smějící se Ptačinec žabinec občas použiju do salátu nebo do polévky (naši známí si ho ve skleníku pěstují i přes zimu), ale nejraději ho mají slepice. Jakoby věděly, že obsahuje vitamín C, rutin, ale také železo, zinek, mangan, draslík, selen, a rovněž vitamíny z B řady. Konkrétně vitamín B1 a B2.

Přeji vám pěkný zbytek neděle a pohodový vstup do nového týdne. Podle předpovědi by mělo být téměř letní počasí, tak si ho užívejte.Úžasný



Další opeřený drobeček

15. května 2014 v 23:53 | Ema |  Ptáci
Dopoledne si tak v klídku pigluju prádlo, z 'hifiny' poslouchám M. Mathieu, když tu najednou zaslechnu ze zdola hvízdání. Mamka na mě pískala jako starý zálesák a když jsem vykoukla, říká mi: "Chceš vidět malou, ušmudlanou sýkorečku?" No jasně, že jsem chtěla! Nechala jsem žehlení žehlením, popadla jsem bundu (venku bylo dneska sluníčkově, ale foukal studený vítr), foťák a letím ven. A na schůdkách k řece jsem ji uviděla. Maličkou koňadru.

Pak jsem ale zpozorněla, okolo totiž poletovala stará koňadra. Poodešla jsem od maličké, ale ne daleko, a sledovala jsem cvrkot, foťák připravený v pohotovosti. Sýkorka poletovala, posedávala, pokřikovala, až maličké našla.


Přeji vám pohodový páteček a báječně si užijte nadcházející víkend.Úžasný

Nevracím se s prázdnou

13. května 2014 v 10:50 | Ema |  Moje foto s komentářem
Vycházka po lukách nikdy nezklame, vždycky si pár snímečků přinesu.
Léčivky z boží zahrádky - hluchavka bílá a popenec

či rozrazil rezekvítek. U nás mu říkáme bouřka.

Na rozkvetlých pampeliškách pilně pracující včeličky

nebo zlatohlávka (zlatého?).

Naposledy se mi připletlo do cesty i cosi neobvyklého. Mládě drozda.

Sedělo mezi slepicemi. .......... Dělaly mu společnost nebo bodygárdy?MrkajícíSmějící se

Teď je na lukách tráva už moc vysoká a navíc jsem si přinesla nezvané hosty, na každém kotníku přisáté klíště, i když jsem se 'repelentila'!!!!Křičící Budeme muset s Filipem obměnit vycházkovou trasu.

Přeji vám krásné dníky plné sluníčka a pohody.Úžasný


Kolotoče, historický jarmark, šermíři a šperky

10. května 2014 v 20:37 | Ema |  Moje foto s komentářem
Víkend po svátku Stanislava u nás probíhá tradiční pouť. Komedianti postaví v horní části náměstí nejrůznější atrakce (ceny jsou přímo astronomickéPřekvapenýPlačící) a dolů po náměstí rozloží svoje zboží stánkaři.



Letošní pouť ozvláštnil historicko šermířský spolek Dělostřelci Kryštofa Haranta - 1619. V areálu bývalého zámku (ve staré škole) uspořádali Historický jarmark s ukázkou řemesel. K vidění bylo vojenské ležení, po celý den probíhaly ukázky šermířských klání, představili se i malí kadeti ze šermířské školičky. Návštěvníci mohli zhlédnout ukázky starých zapomenutých řemesel a produkty si zakoupit. Otevřena byla hospůdka balkánského stylu.



A v obřadní síni paní Radka K., rodačka ze Smidar, vystavovala svoje náááádherné, ručně vyráběné šperky.

Přijela ségra a krom procházky po obci jsme oslavili její narozky, pojedli navařené a napečené dobrůtky,
prostě jsme si báááječně užili pouť.Úžasný

Přeji vám krásný a pohodový zbytek májového víkendu.Usmívající seUsmívající se


Mravenci

6. května 2014 v 15:05 | Ema |  Hmyzáčci
Vzpomínáte na moji výstřížkovou krabici? Občas v ní zaštrachám a zveřejním nějakou zajímavost. Tentokrát jsem v ní našla článeček o mravencích. A protože jsem v lese našla krásné mraveniště a vyfotila pracující mravence, připojím ke snímečkům i nějakou tu informaci.

Mravenci se většinou živí drobnými živočichy, nicméně rádi požírají i olejnaté a cukernaté výrůstky na semenech. Klíčivost semen tím negativně neovlivní, naopak - napomáhají jejich rozšiřování (např. violek, sněženek, dymnivek a prvosenek). Libují si také na sladkých šťávách, které produkují rostliny z nektarií (medníků) a samozřejmě na medovici produkované savým hmyzem. Medovice je ve skutečnosti cukr, který savý hmyz nedokáže strávit a ve formě výkalů jej vylučuje. Tato všeobecně známá vazba mezi savým hmyzem a mravenci se odborně nazývá trofobióza.
Většina mravenců je užitečná. Např. mravenec lesní chrání stromy před řadou škodlivého hmyzu a je nedílnou součástí integrované ochrany lesa. Zcela oprávněně je proto přísně chráněn. Některé druhy mravenců však za určitých podmínek škodí, protože ve zmíněné trofobióze chrání hmyzí škůdce před jejich přirozenými nepřáteli a tím nepřímo pomáhají jeho přemnožování. Někteří mravenci trápí zejména zahrádkáře a sadaře: okusují kořínky, lodyhy, bulvy (především kedluben) a plody (zejména jahod). Jiný druh (např. mravenec travní) si staví ze zeminy a zbytků rostlin kupky, kterými poškozuje trávníky a znesnadňuje kosení luk. Obdobné kupky můžeme najít i na záhonech, především v rostlinách jahodníků.

Na mravencích si zase pochutnají žluny. Mravenci ve všech stádiích vývoje jsou jejich hlavní složkou potravy. Zrovna dneska se jedna přiltelěla k nám na zahradu "naobědvat".

Přeji vám pěkný májový den.Úžasný

Pribináček podle Ládi Hrušky

3. května 2014 v 21:51 | Ema |  Recepty, mňamky
Také máte rádi pribináčky? A také vás od jejich koupě odrazuje šííílená cena? Já jsem minulý týden viděla 125 gramové balení za 21,90!!!!!!PřekvapenýPřekvapený A tak jsem zkusila receptík Ládi Hrušky.
Co budeme potřebovat?
1 kelímek smetany ke šlehání (31%)
1 vaničku tvarohu (modrý nebo červený)
2 vanilkové cukry
Smetanu vyšleháme s cukrem dotuha, přidáme tvaroh, zamícháme a je hotovo.
Já přídala ještě žloutek z domácího vajíčka. Příště dám žloutky dva.
Pribináčku je 800 ml za cca 40 korun.

Eli má ráda tmavé pribináčky, tak si do své porce přimíchala kakao.

Už se těším, až budou na zahrádce jahůdky. S nimi to bude teprve dobrůůůůůtka!S vyplazeným jazykemUsmívající se