close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Srpen 2014

Přípravy na dovču

19. srpna 2014 v 20:07 | Ema |  Recepty, mňamky
V sobotu odjíždíme na dovolenou, takže pomalinku, polehounku chystám nějaké dobrůtky a mňamy. V plánu jsou rychlokoláčky

a kokasušenky podle Ládi Hrušky.

Ke svačince na túrky se šikne domácí lučina. Rozdělím ji na díly a každý ochutím jinak (blinkami, česnekem, křenem, ...), abychom to neměli pořád na jedno brdo.

Dneska jsem začala s výrobou bezinkového likéru podle Oly. Večer, až budeme mastit žolíky nebo pexeso, bude se třeba hodit.Líbající Mrkající

A co vy? Také u vás před dovčou probíhají takové přípravy?Mrkající

Přeji vám příjemný letní večer.Usmívající se

Mňamky ze zahrady

16. srpna 2014 v 15:56 | Ema |  Recepty, mňamky
Dneska máme u nás počasí jako na houpačce. Chvílí leje jako z konve, chvíli svítí sluníčko jako o závod. Vlastně celý minulý týden byl hodně proměnlivý. Řekla bych, že z celých prázdnin zatím nejdeštivější a nejchladnější. Tedy alespoň u nás.
Dopoledne, za sluníčka, jsem se prošla po zahradě a sklidila trochu úrody.

Opatření proti nenechavým kosákům funguje a já můžu letos poprvé pár borůvek zamrazit. Udělala jsem pribináček podle LH s borůvkami.

Letos mají naše rajčata zvláštní tvary. Některá vypadají spíš jako malé dýně. Podle nápisu na sáčku to měla být rajčata F1.

Zavařená rajčátka v naší spíži nesmí chybět.

Stejně jako okurky.

Houby u nás zatím nerostou, ale Jeník (synovec) přivezl z Vysočiny. Jsou tam s tatikem na žních a prý tam chodí na houby s nůší a kosou.
K obědu byla smaženice a řízečky z hub.

K odpolední kávičce jsem upekla kynuté koláče s jabličkovo-broskvovými povidly.

Doufám, že se počasí umoudří a ještě se vrátí letní sluníčkvé dníky bez deště. Mám totož dovču. Jupíííííí!ÚžasnýÚžasný
Přeji vám krásný a pohodový víkend.Usmívající seKuskus s cuketou a slaný dort

11. srpna 2014 v 21:37 | Ema |  Recepty, mňamky
Od kolegyně jsem dostala na revanž za švestičky a blumky cuketu. Hledala jsem nějaký nový cuketový receptík a zalíbil se mi kuskus s cuketou a mrkví. Recept, který najdete ZDE, jsem trochu upravila a vzníkla takováhle mňamka.
Do práce ke svačince jsem si k tomu udělala šopský salát (nakrájenou okurku, rajče, cibulovou nať, pažitku lehce zakupnu octem a promíchám s balkánským sýrem). Manžel si to dal jako přílohu k vepřovému na paprice.

Elišky přítel o víkendu slavil narozky, tak mu vyrobila slaný dort. V pátek jsem jí úpekla chlebový korpus a musela jsem odjet do práce. S babi ho pak společnými silami dodělaly. Večer jsem ho už viděla jen vyfocený.

Přeji vám příjemný prázdninový týden.Úžasný

Od všeho něco

8. srpna 2014 v 0:09 | Ema |  Moje foto s komentářem
Dneska tu mám snímečkovou všehochuť. Pár snímečků ze zahrady, z louky, hmyzáčky i ptáčky.
Fotila jsem zrající špendlíky na louce,

saranči tamtéž,

samčí květy chmelu (nikdy jsem si nevšimla, jak chmel kvete),

peříčko v trávě.

V nemocnici jsem si vyfotila kavky.

U ségry květ lilie.

Na afrikánech babočku.

U rybníka Šefarák lískové oříšky (veverky je ještě nenašly Mrkající).

Pod zahradní borůvkou skokana.

Přeji vám pohodový zbytek pracovního týdne a krásný prázdninový víkend.Úžasný

Zámek Karlova Koruna

4. srpna 2014 v 10:18 | Ema |  Toulky po naší vlasti
Zámek Karlova Koruna patří k nejvýznamnějším barokním stavbám v Česku. Je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v republice. Stojí na návrší v západní části města Chlumec nad Cidlinou. Na jeho místě stála kdysi vodní tvrz. Zámek dal postavit jako své letní reprezentační sídlo v letech 1721-1723 hrabě František Ferdinand Kinský - nejvyšší kancléř a lovčí Království českého. Plány vypracoval význačný architekt italkého původu Jan Blažej Santini-Aichl (psala jsem o něm ZDE) a zámek nese typické prvky jeho osobitosti a geniality. Stavbu pak vedl další ze známých stavitelů vrcholného baroka Fr. M. Kaňka. Zámek dostal část svého jména po císaři Karlu VI., který honosnou novostavbu navštívil roku 1723, tedy krátce poté, co byl v Praze korunován. Druhá část názvu vychází z půdorysu, jež stavitelé zvolili. Samotná stavba totiž připomíná tvar královské koruny. Po roce 1850 Kinští žili v Tereziánském traktu a zámek navštěvovali spíše při zvláštních příležitostech.
V roce 1943 byl zámek velmi poničen požárem. Veškerý mobiliář, který se podařilo zachránit, byl rozvezen na zámecké objekty po celé republice. Po dlouholeté rekonstrukci byl až v roce 1969 zpřístupněn pro veřejnost. Po roce 1948 byl zámek v držení Československého státu a byla zde vybudována expozice Baroko v Čechách, kterou zaštiťovala Národní galerie. V roce 1992 došlo k restitucí a majetek se vrátil do rukou původních majitelů - rodině Kinských. Kinští dohledávají po celé republice svůj majetek a vytvářejí expozici, která se zabývá životem rodiny Kinských a chovem koní na Chlumecku.
Zámek jako takový doplňuje řada budov - Tereziánský trakt, Lichtensteinský trakt a empírová oranžerie.
Pohled na zámek přes jírovcovou alej od jedné ze zámeckých branZámek s empírovou oranžérií. Oranžérie byla vystavěna počátkem 19. století stavitelem Jindřichem Kochem.

Zámek v zimě jsem fotila, když jsem pracovala v chlumecké škole jako asistentka.V polovině 18. století nechal Leopold Kinský postavit kapli Zvěstování Panny Marie, zřejmě též podle projektu Giovanniho Santiniho Aichla. Od poloviny 20. století sloužila jako sklad knih, až v roce 1998 se dočkala celkové rekonstrukce. Protože se nedochoval původní oltář, nahradil jej zrestaurovaný sloupový barokní oltář z první poloviny 18. století ze zrušené kaple Svatého Jana Křtitele. Podle oltářního obrazu byla kaple přejmenována na Sv. Jana Křtitele a nově vysvěcena v srpnu 1999.


Pohled ze zámeckého parku

Jeden ze zámeckých krasavců. Bohužel se mi nepodařilo ho lepší vyfotit.Plačící

Snímečky zámeckých interiérů jsem si vypůjčila z netu.
Císařský pokojZámek obklopuje rozsáhlý anglický park (spoustu zajímavých info o parku najdete ZDE)
Virtuální prohlídku okolí zámku najdete ZDE.
Zámek navštívila i Toulavá kamera a video najdete ZDE.
ZDE vás kastelánka paní Marcela Zahálková provede zámkem, povypráví o rodině Kiských i o chvu koní.
Ibišky

1. srpna 2014 v 20:39 | Ema |  Moje foto s komentářem
Vloni jsem dostala od kolegyně ibišky. Najednou mí přišla SMSka, 'Chceš venkovní ibišky?' Odpověď: 'Jj.' Za chvíli se přihasila s kbelíkem plným prutů a hlásila: "Tak jsem je vytrhala, mají bílou, růžovou a fialovou barvu. Kbelík vyhoď, stejně teče." A zase odfrčela. Pruty jsem napíchala do hlíny a čekala, co bude. Ujmuly se všechny. A letos začínají kvést. Zatím vykvetl jeden růžový. Takový trochu nedomrlý.

Doufala jsem, že se mezi darovaným ibišky najde i s bílými květy. Ten jsem moc chtěla. A přání se vyplnilo.

Už několik let máme keř s fialovými květy.

Stejný mají i sousedi. Dnes ráno, když jsem přijela z práce, nemohla jsem odtrhnou oči od té náááádherně rozkvetlé kytice v jejich zahrádce, obsypané velkými květy.

Nejen venku, ale i doma kvetou ibišky. V kuchyni na okně vykvetl tento žlutý plnokvětý.

Tak to je naše ibišková plejáda.Usmívající se

Přeji vám báááječný letní víkend.Úžasný