close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Červen 2015

Volání z díry

30. června 2015 v 14:13 | Ema |  Ptáci
Minulý týden jsem si vyšli s Filipem na krátkou procházku po lukách za zahradou. Po chvíli jsem uslyšela pronikavé ptačí volání.
Šla jsem po zvuku a objevila díru v kmenu vrby nad řekou. Hnízdečko strakapouda.

Přiletěl strakapoud, a když mě uviděl, začal se schovávat za kmen stromu.

Zaujala jsem tedy strategicky výhodné místo za topolem s výhledem na hnízdečko a tvářila se, že tam vůbec nejsem. Po chvíli přeletěl strakapoud ke hnízdečku,

z hnízdečka vykoukla hlavička, do zobáčku dostala papu

a strakapoud - rodič zase odletěl. Po chvíli přiletěl znovu (nebo to byl možná druhý rodič) s dalším papu v zobáčku.

Za nějaký den k nám do zahrady přilétli dva strakapoudi. Vypadalo to na rodiče s mládětem, protože jeden toho druhého krmil. Podařilo se mi vyfotit jen oba na jednom stromě.

Přeji vám krásné a pohodové letní dníky.Úžasný

Opuncie

28. června 2015 v 12:36 | Ema |  Moje foto s komentářem
Vloni nám poprvé vykvetly opuncie. Měly jen pár květů. Zato letos jsou obsypané poupaty a kvetou docela bohatě.





Přeji vám krásnou a pohodovou neděličku a úspěšný start do nového týdne.Úžasný



Výhled z věže kostela sv. Vavřince

25. června 2015 v 22:13 | Ema |  Toulky po naší vlasti
O víkendu se v Novém Bydžově konala Studenstská merenda spojená s oslavami 710. výročí založení města a 150. výročí radnice. Město připravilo pestrý program. Mimo jiné byla otevřená i věž kostela sv. Vavřince. Bývá otevřená jen velmi zřídka, většinou při vyjímečných příležitostech. Ještě nikdy jsme tam nebyli, přestože to máme do N. Bydžova přes kopec.
Přiznám se, že kdybych tušila, jaká krkolomná cesta nás na vyhlídkový ochoz čeká, asi bych to vzdala.
Na uzoučké točité kamenné schodiště

navazují dřevěné schody jako na půdu, postavené téměř kolmo. Ty jsem vyfotit zapomněla. Cestou procházíme kolem zvonů. Nejstarší Václav (1507), Medián (1574) a nejmladší Vavřinec (1999).

V této skříni je schovaný hodinový stroj.

Ovšem výhled z věžního ochozu stojí za tu strastiplnou cestu (ještě náročnější byl ale sestup)
V rohu náměstí, ta žlátá budova, je radnice.
Městská radnice je poprvé v pramenech připomínána k letům 1461 a 1462. Původně pozdně gotická stavba prošla renesanční a později i barokní přestavbou. Plánovaná přístavba druhého poschodí s mohutnou mansardovou střechou podle plánů místního stavitele Martínka z počátku 19. století se neuskutečnila.
Novogotická stavba z let 1863 až 1865 stojí na místě původní radnice a vedlejšího Hruškovského domu a po zboření jejich větší části byla postavena podle plánů chlumeckého zámeckého stavitele Josefa Míči.
Střední část radnice zaujímá velká zasedací síň vyzdobená novogotickým nábytkem od nechanického uměleckého truhláře J. Žabky, malbami místního malíře L. Nejedlého a bustami M. J. Husa a Jana Žižky z Trocnova od pražského sochaře J. Bartha. Tento sochař je také autorem velkých pískovcových soch ve výklencích průčelí radnice - Karla IV. a Jiříka Poděbradského (z roku 1890) . Ve vstupní hale radnice vpravo je zazděna vzácná pískovcová plastika z počátku 14. století - hlava mnicha z bývalého minoritského kláštera, objevená v roce 1844 v základech zbořené Metličanské brány.
V letech 1920 a 1956 dostala radnice omítku napodobující v rozporu s původním projektem pískovcové kvádry. Při velké rekonstrukci v posledních letech se vzhled kulturní památky znovu přiblížil původním plánům architekta. Při vchodu do radnice byly také opět osazeny pamětní desky T. G. Masaryka a Edvarda Beneše od hořického sochaře Karla Samohrda, zničené za minulého režimu. V přízemí radnice vlevo je obřadní síň. (čerpáno z netu)


Některá místa si trochu přiblížíme:
V druhém rohu rohu náměstí je vidět secesní budova spořitelny s muzeem. Jde o slohově nejednotnou stavbu s výraznými prvky secesní výzdoby podle plánů pražského architekta Jana Vejrycha. Byla stavěna v letech 1906 - 1907 Al. Jedličkou. Na vrcholu západního průčelí je bronzová socha Spořivosti. Z vnitřní výzdoby je nejcennější secesní interiér původní úřadovny městské spořitelny (nyní galerie) se sloupy s reliefní a mozaikovou výzdobou, nástěnnými malbami, velkým světlíkem a ornamentikou a čtyřbokou lavicí se svítidly. Slohově cenný je také velký sál muzea ve 2. poschodí s velkou vitráží slunce a secesních ornamentů. (čerpáno z Turistického zpravodaje)

Novorenesanční Okresní dům vznikl podle plánů architekta Jana Vejrycha a byl dostavěn Al. Jedličkou v r. 1899. Budova původně sloužila potřebám okresu a v letech 1932 - 1933 byla rozšířena o přístavbu v jižní části. Po zrušení okresu v r. 1960 byla a dosud je využita k ubytování středoškoláků, nově je zde umístěno IQ centrum. Bohatě členěná a zdobená architektura navazuje na obdobné vejrychovy stavby a působí monumentálním dojmem (arkádový vstup s balkónem, rizalit ze zasedací síně, kamenné čučky na štítech a římsách).
(čerpáno z Turistického zpravodaje)

Vyfotila jsem i věže barokního kostela sv. Jakuba Většího na Metličanech

Malá ukázka, jak můj ultrazoom přibližuje. Šipka ukazuje, kde je kostel sv. Jakuba Většího na Metličanech

Z věžního ochozu tohoto kostela je všechno focené (snímeček jsem si vypůjčila z netu)
Kostel sv. Vavřince pochází z počátku 14. století. Původně byl zasvěcen Matce boží. Trojlodní stavba je v severním nároží západního průčelí doplněna hranolovitou věží, předsíněmi po severní a jižní straně trojlodí a barokní sakristií na jižní straně. Trojlodí, kněžiště a předsíně jsou sklenuty křížovou žebrovou klenbou s cihlovými poli. Věž měla původně dlátkovou střechu s kamennými chrliči. Nynější podobu získala až po velkém požáru v r. 1817. V hlavní lodi jsou svorníky s reliéfy hlavy Krista a královského lva. Severní předsíň zdobí vzácný raněgotický reliéf královského lva. Na raněbarokním hlavním oltáři vyniká obraz Umučení sv. Vavřince z r. 1683 od Jana Jiřího Heinsche. Levý boční oltář P. Marie Bolestné se sochou Piety z r. 1756 je od F. Morávka, od téhož řezbáře je pravděpodobně i kazatelna. Pravý boční novogotický oltář se sochami sv. Václava, sv. Aloise a sv. Jana Nepomuckého, objednaný rodákem Aloisem Turkem, byl zhotoven v r. 1882 v Gmundenu. Obrazy křížové cesty od dosud neznámého malíře byly pořízeny po r. 1757. Ze staršího mobiliáře vynikají dvoje kované gotické dveře v podvěží a cínová křititelnice z r. 1489. Po rekvizicích zůstaly ve věži dva zvony - Václav (1507) a Median (1574). V r. 1999 k nim přibyl nový zvon - Vavřinec. Původní stavba měla zvláštní světelné poměry. Proti přesvětlenému kněžišti byla hlavní loď osvětlována jen nepřímo okny z vedlejších lodí. Areál kolem kostela byl postupně doplněn o přenesené sousoší Kalvárie (1768) a sochy Matky Svatohorské (1774), sv. Jana Nepomuckého (1749) a sochu Kříže (1780). Na jižní stěně domu č. 18 je rokokový křížek z náhrobku, který připomíná zrušení hřbitova u kostela v r. 1784. (čerpáno z novobydžovského Turistického zpravodaje)

Přeji vám pohodový pátek a vydařený nadcházející víkend.Úžasný




Pozvánka na vycházku

21. června 2015 v 23:17 | Ema |  Moje foto s komentářem
Pojťe se mnou a s Filipem na vycházku k rybníku za Medřičí.
Za zády nám zůstane smidarský kostel a po louce pokračujeme dál k rybníku.

Na louce kvete chrastavec,

na listu se vyhřívá housenka (nenašla jsem čí),

po stromě poskakuje strakapoud.

Tady odpočívá skvrnopásník lískový

a tady kovolesklec (nejspíš šedivkový).

Hlemýžď na vodě.

a brhlík u hnízdečka s mláďátky.

Přicházíme k rybníku, kde pokřikuje a loví nějaké papu hejno racků



Jsou tu také volavky.




Cestou domů ještě zahlédneme srnku.


I ona možná ví, jak je černý bez prospěšný zdraví.

Přeji vám úspěšný a pohodový první letní týden. Úžasný






Jahodové kakaové řezy

19. června 2015 v 10:00 | Ema |  Recepty, mňamky
Blíží se víkend a vy možná přemýšlíte, co dobrého upéct k odpolední kávičce. Je čas jahůdek, tak zkuste jahodové kakaové řezy.

Piškotový korpus:
5 vajec
150 g moučkového cukru
20 g kakaa
150 g hrubé mouky
Vejce vyšleháme s cukrem do pěny, vmícháme prosáté kakao a mouku. Vlijeme na plech vyložený pečícím papírem, vložíme do vyhřáté trouby a pomalu upečeme. Na piškot narovnáme jahody, na které rozetřeme bílkový sníh, vložíme opět do trouby a pomalu dopečeme.
Bílkový sníh:
vyšleháme 4 bílky s 80 g cukru krupice (cukr přidáváme postupně)

Přeji vám dobrou chuť a krásný víkend.

Krmení stehlíků

15. června 2015 v 20:01 | Ema |  Ptáci
Minulý týden se u mě stavovala kolegyně, je na mateřské dovolené a neviděly jsme se několik měsíců, tak jsme probraly kdecovšechno možné. Přišla řeč také na můj utopený kompaktík, chtěla vidět nový a pak se zeptala:
"Prosím tě, co pořád můžeš fotit?"
"Všechno možné. Já bez foťáku nejdu ani pověsit ven prádlo nebo vyhodit odpadky!", odpověděla jsem a přistrčila jí noťase. Koukala, prohlížela, až narazila na snímečky krmení stehlíků.
"Jééééé, co to je za ptáčky? Někomu uletěli kanáři a postavili si hnízdečko ......"
"Ale kdepak! To jsou přece stehlíci. Nikdy jsi je neviděla? Často přilétají v zimě na krmítko. Nekrmíte s Lucinkou v zimě pípálky?" ........

Hnízdečko jsem objevila úplnou náhodou, když jsem stála na lávce a snažila se krmit kačeny. Stehlíci - rodiče poletovali kolem a štěbetali. Sledovala jsem, kam zalétají. Mezi větvemi jasanu jsem pak zahlédla hnízdečko a vystrčené hlavičky holátek.

Tiše jsem stála s namířeným foťákem a čekala. Na hnízdečko přiletěli rodiče a začalo krmení. Dál jsem jen stála s napřaženým foťákem a cvakala snímečky.




Pak mi manžel postavil ke stromu žebřík a já vylezla nakouknout do hnízdečka. Cvakla jsem pár snímečků a rychle zase pryč!

Tak kluci, v zimě přileťte k nám na krmítko, ráda vám nasypu.Usmívající se

Rebarborová limonáda a perník Rakovník

12. června 2015 v 13:38 | Ema |  Recepty, mňamky
Minulý týden Eliška přišla od kamarádky s tím, že u ní pila rebarborovou limonádu připravenou podle receptu pana Pohlreicha. Jukla jsem na net a recept jsem si opsala. A protože zrovna vládly tropy, tip se docela hodil a hned jsme receptík vyzkoušely.

Receptik:
300 g rebarbory
500 ml vody
bezový sirup nebo med
šťáva z 1/2 citrónu
Rebarboru oloupeme, nakrájíme na menší kousky a společně s 1/2 uvedeného množství vody rozmixujeme dohladka. Přecedíme přes síto a dolijeme zbytkem vody.
Na dochucení použijeme citrónovou šťávu a bezový sirup nebo med.
Limonádu důkladně vychladíme, před podáváním protřepeme, podáváme s ledem a kouskem rebarbory.

Rebarborovou dřeň, která mi zbyla na sítku, jsem samozřejmě nevyhodila. Použila jsem ji do perníku místo marmelády.
Recept na perník Rakovník:
3 vejce, 250 g cukru, 1 sklenička oleje, 2 lžíce kakaa, 2 lžíce marmelády, 0,5 l mléka, 500 g polohrubé mouky, necelý pr. do pečiva, 1 pr. do perníku.
Suroviny smícháme, těsto vylijeme na vymaštěný a vysypaný plech s vyšším okrajem a pečeme na 175°C.
Přeji vám dobrou chuť a krásný sluníčkový víkend!Usmívající se

Čapí tanec

10. června 2015 v 12:04 | Ema |  Ptáci
Občas přiletí na nedaleký tovární komín čápi. Už jsem se jednou pokoušela je vyfotit, ale snímečky nebyly nic moc. A takhle dopadlo focení s novým foťákem. Snímečky jsou focené na maximální ZOOM a pak oříznuté.

Na komín nejprve přiletěl jeden čáp a dlouho tam byl sám.

Pak přiletěl další. Na komíně se oba natřásali. Z dálky to vypadalo, že si probírají a čechrají peří. Až když jsem snímečky přiblížila, zjistila jsem, že na komíně proběhl jakýsi čapí tanec. Možná námluvy.


Pak přiletěli další čtyři čápi a kroužili kolem komínu, nad naším domem, ... Úúúúúžasná podívaná! Zachytit se mi ale podařilo jen tři čápy.


Mějte příjemný téměř letní den.

Jahůdky

8. června 2015 v 18:51 | Ema |  Recepty, mňamky
Začala sezóna jahůdek, už jsme se na ně moc těšili. Letos to vypadá na docela bohatou úrodu.

I takové tvary jahůdek se v úrodě najdou

Tohle je jedna jahůdka

a na stejném keříčku roste a už červená další jahoda. Narůstá na pořádné "větvi".

Dnešní sběr. Ségra si včera odvezla celý kbelíček.

Jak jahůdky prospívají našemu organismu najdete ZDE. Proto nesmějí chybět jahůdkové mlsky:
jahodová zmrzka

jahody se šlehačkou

Už jsme měli ovocné knedlíky a určitě dojde i na dřeň do mrazáku a na výrobu marmelády.

Přeji vám příjemný nový pracovní týden.Úžasný







Srdíčko

4. června 2015 v 23:59 | Ema |  Moje foto s komentářem
Připlulo k nám po vodě a já ho posílám dál.


Srdíčko pro všechny, kteří věnujete svůj čas návštěvě mého blogu. Pro vás, kteří mi tu zanecháváte milé komentíky, které mě pokaždé moc a moc potěší, kterých si moc a moc vážím.Usmívající se






Večerní nebe

1. června 2015 v 21:23 | Ema |  Moje foto s komentářem
Dnes jsem pořídila několik snímečků večerního nebe. Chvíli nato začalo pršet.




Zítra snad zase bude sluníčkově. U nás už kvete černý bez, tak bych si ráda zašla natrhat na medík.Usmívající se

Přeji vám krásné a pohodové dny v novém měsíci.Usmívající se