close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Leden 2016

Strašidelné výlety jihočeským krajem

31. ledna 2016 v 17:41 | Ema |  Toulky po naší vlasti
Plním přání Jarušky (tichaposta) a ze svého kalendáře vybírám pár strašidelných výletů v Táboře a okolí.
Jihočeský kraj, zámek Blatná
Dub královny Johanky
Dub královny Johanky býval statný a vysoký památný strom v zahradě jihočeského zámku Blatná. Oficiálně jako památný vyhlášen nebyl, zákona o ochraně přírody z roku 1992 se nedožil. Prý pod ním sedávala královna Johanka z Rožmitálu, než si vzala krále Jiřího. Vypráví se, že si pod tímto stromem před sňatkem často povídali a dokonce si tu dali i slovo. Královnu Johanku měli lidé rádi a pozitivní vztah přetrval věky díky pověsti. Komu se prý Johanka u dubu zjeví, bude mít v životě štěstí a radost. V 80. letech 20. století se ale i majestátní torzo stromu rozpadlo a z kmene už zůstaly jen dva pahýly. V květnu 2002 při natáčení televizního pořadu Paměť stromů u těchto pozůstatků Luděk Munzar prorokoval, že tady už se Johanka nezjeví. Jeho slova se bohužel vyplnila, ještě roku 2002 smetla zbytky stromu povodeň.

Jihočeský kraj, Tábor
Strašidelná studánka
Syn majitelů hradu v Táboře se nechtěl oženit s urozenou nevěstou a uzavřel se do sebe. Často se proházl po lesích a došel až ke studánce. Potkal zde plachou dívku, dceru zdejšího pasáčka krav, která tam chodila pro vodu. Od té doby chodil mladík ke studánce denně a vzájemně se s dívkou do sebe zamilovali. Rodiče lásce nepřáli a dívku v hradu uvěznili. Lada proplakala celé dny, až žalem zemřela. Mladík chodil jako by ztratil duši a s nikým již nepromluvil. Od toho dne, kdy Lada zemřela, se počal její duch oděný do bílých šatů zjevovat u studánky.

Jihočeský kraj, Třeboň, rybník Hrádeček
Čertův dub
Samotné vybudování rybníku probíhalo v letech 1566 - 1572. Kvůli rašelinnému podloží byly s rybníkem potíže, hráze posakovaly a bortily se. Potíže řešil Jakub Krčín z Jelčan, ale ani on neměl příliš štěstí. Číkalo se, že Jakub pro svou krutost klidem propadl k peklu. Čert ho noc co noc zapřahal do pluhu a devítiocasým pekelným bičem ho hnal po hrázích rybníků, které rybníkář za život založil Jakubovo kvílení bylo prý po nocích slyšet až do Třeboně a práskání čertvského biče nahánělo strach nočním opozdilcům. Za jedné noční bouře, kdy pro hustý dešť nebylo na krok vidět, dojelo pekelné spřežení až na hráz rybníka Hrádeček. Jenže ten založil Mikuláš Ruthard. Kletba byla zlomena, čertovský řetěz praskl, Jakub byl volný a z posledního článku řetězu vyrostl dub. Dub, který dodnes tvarem svoho kmene onen článek řetězu připomíná

Jaruško, dub královny Johany už na vašich výletech nenajdete, ale studánku u Tábora nebo dub u Hrádečku třeba ano.

Bohužel nemám z těchto míst svoje snímečky, proto jsem si je vypůjčila z netu.

Přeji vám pěkný nedělní večer a úspěšný nadcházející týdenÚžasný

Strašidelné výlety

28. ledna 2016 v 16:55 | Ema |  Toulky po naší vlasti
Pořídila jsem si pro letošní rok kalendář plný zajímavých míst pro výletování a u každého je i krátká pěvěst.
Moravskoslezský kraj, hrad Hukvaldy
O zazděném preclíkáři
Nejhůře bylo Hukvaldským za panování hejtmana z Harasova. Poddané honili drábi do roboty, mnohý z nich okusil pobyt v kládě a navíc nalezl hejtman zalíbení v mladých selských dívkách. Krásná dcera sklepovského preclíkáře Světlíka byla s krávou na pastvě a ta se jí zatoulala na panské. Rychle ji vyháněla, aby to nikdo neviděl. Spatřil ji však samotný hejtman. Okozlen její mladickou svěžestí poslal drába, aby ji vyzval k službě na hrad. Ustrašený otec ji raději schoval u příbuzných a dráb se vrátil na hrad s prázdnou. Hejtman strašně zuřil a nechal si přivést nebohého preclíkáře. Toho uvrhl do hradní mučírny, ale ať se kat snažil jak mohl, přiznání, kde ukryl dceru, z něj nedostal. Za trest jej hejtman nechal zaživa zazdít do zdi hukvaldského hradu. Podle vyprávění bloudí duch nebohého preclíkáře dodnes hradem.

Liberecký kraj, zámek Hrubá Skála
Hra o duši
Tajemný zámecký pán kráčel zamyšleně po cestě. Najednou se ocitl ve strašidelné jeskyni a před sebou spatřil čerta sedícího u ohně. Rohatý vytáhl karty a začal s pánem hrát. Tomu se dařilo a s čertem se vsadil o svou duši. Ďábel se zachechtal, rychle karty zamíchal a rozdal. Pánovi se však podařilo vyhrát, pekelník se rozohnil, zakoulel očima a divoce vyletěl ven. Ozývaly se ukrutné rány, jakoby skály padaly. Čert do jedné ze skal zaryl své dlouhé pařáty a od té doby se této skále říká Čertova ruka.

Východočeský kraj, Prachovské skály
Skřítek Pelíšek
Pelíšek byl skřítek, který žil podle pověsti v krásném údolíčku Prachovských skal. Bydlel v jeskyni, kde hospodařil a pěstoval bylinky, kytičky a keře. Chudým je prý rozdával, bohatým prodával. Staral se, aby skály neprášily, osíval je trávou a pěstoval mechy. Měl rád zvířata, přírodu, sázel ve skalách borovice a buky. Když přišli lidé a usadili se ve skalách na Starém Hrádku, začali kácet stromy a lovit zvěř. Těm největším škůdcům přírody se prý Pelíšek dokáže pomstít. Jeho podobu u bývalého koupalilště vytvořil v r. 1939 výtvarník L. Horák. V r. 2007 vyřezal nového Pelíška řezbář J. Rampas, nový Pelíšek stojí při vchodu do Zelené rokle u Turistické chaty.

Tak batoh na záda, hůlky do ruky a hurá třeba za skřítkem Pelíškem nebo hledat Čertovu ruku.

Přeji vám pěkné dny.Usmívající sePletený nákrčník

20. ledna 2016 v 16:55 | Ema |  Ruční práce a tvoření
Jak jsem se tu nedávno zmínila, upletla jsem Elišce nákrčník. Protože má "modré období", vybrala si modrou vlnu. Vzorek nechtěla žádný, jen hladká a obrácená očka. Nákrčník jsem musela předělávat, protože jsem ho udělala moc veliký. Ale i tak jsem ho stihla dodělat pod vánoční stromeček.Usmívající se

Konečně přišla zima, nákrčník je v permanenci.Usmívající se

Přeji vám krásné a pohodové zimní dníky.Úžasný

Zimní pel - mel

15. ledna 2016 v 19:53 | Ema |  Moje foto s komentářem
Do rána u nás napadla trocha sněhu, před polednem se vyklubalo z mraků sluníčko, tak jsme s Filipem vyběhli na vycházku. A tady je pár zimních snímečků.
Zrcadlení na Cidlině

Jehnědy se sněhem

Odraz sluníčka

Na slunečných místech sníh rychle tál

Na louce lovily volavky

Filip si vycházku užíval po svém

Přešli jsme přes luka k mlýnskému náhonu

Stromy u silnice


A ještě trochu makra

Nakonec stehlík na krmítku

Přeji vám pěkný páteční večer a užijte si víkend.Úžasný


Sníh a led

11. ledna 2016 v 17:13 | Ema |  Moje foto s komentářem
Dnešní počasí k vycházce vůbec nelákalo. Déšť, mlhavo, sychravo, mokro, teploty nad bodem mrazu a sníh mizí jako pára nad hrncem. Ale ve čtvrtek a v pátek jsme si vycházku dopřáli. Kam jinam jít s Filipem, než někam na luka, kde nemusí mít vodítko. Naše kroky mířily k Medřiči a podél Mlýnské Javorky až k rybníku za Medřičí.
Ledy na Mlýnské Javorce

Ledy na splávku

Pár zasněžených stromů

A jeden detail

Nakonec snímeček jako z Mrazíka

Doufám, že takového krásného sluníčkového počasí se sněhem a ledem se zase brzo dočkáme.Úžasný

Přeji vám pohodový a úspěšný pracovní týden. Usmívající seZnáte mě?

9. ledna 2016 v 0:01 | Ema |  Ptáci
Moc ráda pozoruji a fotím pípálky na našich krmítkách a v zahradě. Ráda sleduji jejich hemžení a poletování. Někteří jsou u nás stálými hosy, jiní přilétají jen občas nebo velmi zřídka.
Poznáte pípálky, kteří k nám na krmítko a do zahrady přilétají?

Přeji vám příjemný a pohodový víkend.Úžasný

Náš bitkař

5. ledna 2016 v 23:51 | Ema |  Moje foto s komentářem
Dnešní poklidnou vycházku nám "zpestřila" malá nutrie, kterou jsme potkali na cestě domů.
Myslím, že snímečky nepotřebují komentář.


Něco zimy

4. ledna 2016 v 15:42 | Ema |  Moje foto s komentářem
Zataženo nízkou oblačností a teploty 4 až 6 stupňů pod nulou, takové počaasí u nás panuje už od Nového roku. Ven to moc neláká, raději pozoruji pípálky u krmítek. Přesto jsem se k několika vycházkám s Filipem dostrkala a pořídila pár snímečků.
Řeku Cidlinu pokryl led a láká to k bruslení

Ovšem zdání klame! Led je ještě slabý, řeka na mnoha místech stále proudí.

A led vytváří roztodivné obrazce a tvary.
Krápníky

Špice


Ledové krajky

Zbytky sněhu v mechu na kůře stromu

Když jsme se dnes po poledni vrátili s Filipem z vycházky, začalo drobounce sněžit. A venku už to zase vypadá jinak.
Led na řece pokryl sníh.

Venku led a sníh, a doma mi rozkvétají barborky na třešňových větvičkách (barborky na zlatém dešti už pomalu odkvétají).

Přeji vám úspěšný první pracovní týden v novém roce.Úžasný

Západ a východ

1. ledna 2016 v 16:52 | Ema |  Moje foto s komentářem
První článek v novém roce je možná trochu symbolický. Západ a východ - něco odchází a něco přichází.
Vyfotila jsem západ sluníčka


A pak východ měsíce


Do rána u nás napadl poprašek sněhu, hned to vypadá venku vánočněji.

Škoda, že sněžení nepřišlo o týden dřív.

Přeji vám příjemný první večer v roce 2016.Úžasný